14 Srp

Tréninková poradna, otázka 5.

Sport handicapovaných dětí

„Dobrý den, mám devítiletou dceru s poúrazovým, tělesným handicapem horní končetiny. Od malička je velmi vitální a pohybově nadaná, ve škole mi její učitel tělesné výchovy a rehabilitační pracovnice doporučili, ať se obrátím na Vaši organizaci v otázce výběru vhodného sportu.“

Odpověď:
Dobrý den, v tuto chvíli, vzhledem k věku Vaší dcery bych doporučoval především sportovní pestrost a všeobecnost. Tak, jako je tomu u dětí bez postižení. Specializaci a orientaci na konkrétní sport včetně patřičných tréninkových dávek doporučuji odsunout na pozdější období, pokud bude dítě sport bavit, samo si vybere své sportovní odvětví.

Devítiletá holčička by měla mít pravidelnou, celoroční sportovní náplň, která bude obsahovat všechny prvky sportovních aktivit. Smyslem je, aby se pohybově rozvíjelo celé tělo, aby nedocházelo k jednostrannému zatížení a aby dítě bylo sportem dokonale zabavené a těšilo se na trénink, který by měl být spíše pojímán jako zábavná hra.
U handicapovaného dítěte navíc sport pomůže naučit lépe poznat své tělo a najít si potřebné pohybové, kompenzační mechanismy.
V neposlední řadě je cílem vybudovat trvalý, kladný a aktivní vztah ke sportu bez ohledu na pozdější, případné výkonnostní ambice.

Doporučuji se obrátit na sportovní oddíly zaměřené na všestranný rozvoj a práci s dětmi, např. Sokol. Vhodné jsou také přípravky atletických či plaveckých oddílů.

Bližší a konkrétní informace Vám rádi poskytneme telefonicky.

/V. Zapletal/